Magdalena Płaneta

Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, którą ukończyła z wyróżnieniem w 2004 roku. Od tego samego roku – aktorka Teatru Polskiego w Poznaniu. Twórczyni Teatru Planeta M. Reżyserka, aktorka, autorka scenariuszy, instruktor teatralny. Jej aktywność artystyczna zakorzeniona jest w duchu teatrów offowych.
Od 1997 roku nieprzerwanie współpracuje – jako aktorka, reżyser i instruktor teatralny – z Ośrodkiem i Teatrem „Stacja Szamocin” mieszczącym się na opuszczonym dworcu kolejowym w Szamocinie. Tam tworzy spektakle, jako reżyserka i aktorka, ale przede wszystkim od 1997 roku prowadzi warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Jest również wiceprezesem Stowarzyszenia Edukacyjno-Teatralnego „Stacja Szamocin”. Prezes powstałego w 2012 r. Stowarzyszenia Teatru Planeta M.
W 2007 roku założyła grupę teatralną Teatr Na Fundamentach, dla której, niecały rok później, znalazła siedzibę na nieczynnej stacji PKP Kórnik w Szczodrzykowie (ok. 19 km od Poznania). 23 października 2011 roku Teatr Na Fundamentach zmienił nazwę na Teatr Planeta M.
Nieprzerwanie rozszerzając pole swoich działalności, w latach 2006–2009 pracowała na rzecz osób niepełnosprawnych metodą teatroterapii w projekcie „Teatracje” i poszukiwała dróg komunikacji z aktorem niepełnosprawnym intelektualnie. Od 2005–2012 roku prowadziła zajęcia w Studium Aktorskim Regionalnego Ośrodka Edukacji w Poznaniu, stworzywszy wcześniej autorski program kursu tej szkoły. Od marca 2013 roku współpracuje z Ośrodkiem Teatralnym Rondo i Nowym Teatrem im. Witkacego w Słupsku. Jest autorką wielu projektów profilaktycznych z wykorzystaniem narzędzi teatralnych.