Pan Tadeusz
Realizacja
Opis Spektaklu

Autor:
Adam Mickiewicz

Reżyseria:
Dominik Nowak

Asystent reżysera:
Igor Chmielnik

Muzyka:
Bolesław Rawski

Scenografia:
Tomasz Brzeziński

Obsada:
Bożena Borek,
Igor Chmielnik,
Sławomir Głazek,
Monika Janik-Hussakowska,
Adam Jędrosz,
Krzysztof Kluzik,
Igor Kujawski,
Wojciech Marcinkowski,
Dominik Nowak,
Hanna Piotrowska,
Magdalena Płaneta,
Aleksander Trąbczyński,.

Bilety

Szkolny: 30 zł

„Pan Tadeusz” to jeden z najważniejszych utworów w polskiej literaturze. Nasza narodowa epopeja będąca baśniowym wspomnieniem nieistniejącego już świata, opisem wielkiej tęsknoty do wolnej ojczyzny, a jednocześnie gorzką refleksją na temat naszych narodowych przywar. Poemat absolutnie wyjątkowy. Tytułowym bohaterem jest młodzieniec z rodu Sopliców powracający w rodzinne strony, zakochany w młodziutkiej Zosi i uwodzony przez starszą od nich obojga Telimenę. Jego ojciec – Jacek Soplica, ukrywający się pod przebraniem pokutującego mnicha Księdza Robaka, przygotowuje w Soplicowie zbrojne powstanie przeciw rosyjskiemu zaborcy. Jego plany krzyżuje lokalny konflikt o majątek, władzę i obyczaje wybuchający w najmniej odpowiednim momencie. Koniec końców solidarność zwaśnionych sąsiadów zwycięża zwiastując wolną Polskę.

Spektakl bierze udział w V edycji konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”.


Premiera 18.10.2018 r. Czas trwania spektaklu 2 godz. 20 min. (z przerwą).
                                

 

Recenzje

„Inscenizacja tego ważnego w naszej kulturze tekstu nie jest łatwa, jednak Nowakowi wyszło to bardzo ciekawie. Atutem spektaklu jest podkreślana wyborem scen fantazja i barwność polskiej kultury szlacheckiej. Sceny zbiorowe, jak sute śniadanie przy stole czy polowanie (niełatwe w przedstawieniu w obszarze sceny) są atutem tego spektaklu. Szlachta pije i bije się a publiczność, dzięki widowiskowym zabiegom teatralnym, reaguje żywo. Obszar sceny w niektórych momentach (w tym polowania) zostaje rozszerzony tak, że widz znajduje się wewnątrz przedstawianych wydarzeń, co (zwłaszcza w scenie polowania) dodaje emocji w odbiorze. Takie zabiegi są zdecydowaną zaletą tej adaptacji, trudnego w odbiorze tekstu; dzięki nim widz się nie nudzi. Dzięki zrozumiałym wypowiedziom i scenom współgrającym z tekstem jest jasne, o czym jest mowa i co dzieje się na scenie.”

Justyna Borkowska
e-teatr.pl

Recenzje

„spektakl świetny, wspaniała gra aktorów, mile spędzone popołudnie”

Edek
biletyna.pl

Recenzje

„Żadne żaby nie grają tak pięknie jak polskie”. Nowy Teatr w Słupsku ożywił „Pana Tadeusza”. Najnowszy spektakl w reżyserii Dominika Nowaka nie eksponuje żadnych wątków epopei narodowej w szczególny sposób. Nie próbuje ich też aktualizować, nawiązywać do współczesności. To zachowawcze podejście, ale zrealizowane w atrakcyjnej formie.”

Arkadiusz Wilman
prk.pl