Autor:
Stanisław Witkiewicz
Reżyseria:
Paweł Świątek
Asystent reżysera:
Monika Janik
Scenografia:
Marcin Chlanda
Inspicjent:
Justyna Moczulska
Opracowanie muzyczne:
Cezary Reinert
Konsultacje iluzjonistyczne:
Iwo Bochat
Obsada:
Bożena Borek,
Monika Bubniak,
Igor Chmielnik,
Monika Janik,
Krzysztof Kluzik,
Magdalena Płaneta,
Wojciech Marcinkowski
Zdjęcia:
Magdalena Tramer
Szewcy to dramat autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza pisany w latach 1931–1934, a wydany po raz pierwszy w Krakowie w roku 1948. Autor oprócz pisania słynie również z malarstwa. Zajmował się też fotografią oraz filozofią. Jego niektóre utwory doczekały się ekranizacji. Wśród jego dzieł są powieści, dramaty, pisma estetyczne czy filozoficzne. W Szewcach pokazany jest świat przyszłego społeczeństwa, społeczeństwa, które jest zautomatyzowane, a w konsekwencji pokazano również upadek cywilizacji według wyobrażeń Witkiewicza. Utwór przedstawia historie Szewców, którzy przechodzą przez kilka rewolucji. Są oni niezadowoleni ze swojej dotychczasowej pracy, zostają zamknięci i skazani na bezczynność. Również i to im nie odpowiada, dlatego dochodzi do buntu…
Zapraszamy widzów na rewolucyjną rewię destrukcyjnych postaw wzajemnej pogardy przedstawicieli wszystkich stron społecznej debaty. Zapraszamy na obrazoburczą burleskę karykaturalnych postaw rewolucyjnych. Opowiemy o tym, że na przestrzeni wieków zawsze Ci którzy się buntowali zamieniali się w tych przeciwko którym podnosili bunt – zamieniali własne ideały w kabaret. I o tym, ze od hipokryzji dużo gorszy jest brak poczucia humoru. I o tym, że Witkacy odczuwał tęsknotę za metafizyką, która mogłaby być czymś bardziej sensownym niż wymiana kolejnych pacynek na europejskich tronach sterowanych z ukrycia przez nieznanych lalkarzy.
Spektakl bierze udział w VII edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”.
www.klasykazywa.pl, www.mkidn.gov.pl, www.instytut-teatralny.pl,
Zobacz program spektaklu Szewcy
Premiera online 20.12.20 r. Czas trwania: 2 godz. 20 min (z przerwą). Wsparcie ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19
Spektakl w reżyserii Pawła Świątka to nieoczywista inscenizacja znanego tekstu Witkiewicza, zjawiskowo odbiegająca od znanych obrazów codzienności. Spektakl jest serią oniryczno-metaforycznych przedstawień, a jednocześnie wyraźnie nawiązuje do aktualnych zagadnień polityczno-społecznych, akcentowanych głośnymi w ostatnim czasie hasłami i symbolami.
Bardzo ciekawa sztuka, rzekłabym ponadczasowa. Porusza wiele wątków wielowymiarowych, nie tylko politycznych. Kreacja aktorska ironiczna i zarazem dosadna. W akcję zostały wplecione obecne wydarzenia, które doskonale oddają realizm dzisiejszej rzeczywistości.
Świetna obsada, nietuzinkowy scenariusz, czysta forma!
Ponadczasowa sztuka w klasycznym wydaniu dialogu, nowoczesnych kostiumach, uniwersalnej scenografii z osadzeniem we współczesnej problematyce społecznej w kontekście sprawowania władzy. Trzy wybitne kreacje – fenomenalny prokurator – szalony wzrok, perwersja i hipokryzja od kącika ust po mały palec w wysokim obcasie i ziejąca pożądaniem Księżna, wyzywająca, wulgarna, niebanalnie pełna kobiecych atrybutów (…)
Znakomity, zasługuje na Oskara.
Oglądając tę słupską rewię rewolucyjną , nie możemy odpędzić się od wrażenia, że ów naznaczony pogardą świat jest nam w gruncie rzeczy nieznośnie bliski.