Lato z Dobrą Energią – plener | Nasz mały PRL
Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku i Engie EC Słupsk zapraszają do wspólnej przygody podczas LATA Z DOBRĄ ENERGIĄ. W ramach tegorocznej edycji w sierpniowe weekendy pokażemy najzabawniejsze spektakle muzyczne ostatnich sezonów: „Nasz mały PRL” w reżyserii Moniki Janik-Hussakowskiej i „Jesteś szalona” w reżyserii Tomasza Mana. Wszystkie przedstawienia będą prezentowane na plenerowej scenie w przestrzeni teatralnego podwórka, co stworzy niezapomnianą atmosferę i pozwoli widzom cieszyć się sztuką w innych niż zazwyczaj warunkach – na leżakach.
 
Będzie lekko, muzycznie, zabawnie, jak na wakacje przystało!  Bilety w specjalnej wakacyjnej cenie 10 zł. Bilety online – kliknij.

A gdyby tak stworzyć sobie dzisiaj swój mały PRL na własny użytek?

Tego wyzwania podejmują się Iza i Witek, którzy postanawiają przez pół roku udawać, że dalej mamy orła bez korony i zapis o przyjaźni ze Związkiem Radzieckim w konstytucji, a Ludwik Waryński wciąż patrzy na nas ze stuzłotowego banknotu. Zamieszkują więc w wielkiej płycie, zamieniają laptopy na maszynę do pisania, GPS-a na starą mapę, a komórkę na telefon z tarczą. Przestawiają się z Ikei na meble z Zakładów Produkcji Mebli w Wyszkowie, z opla astry na FIATA 126P, z oliwy z oliwek na smalec ze świni, a z sushi – na bitki wołowe. Próbują zrealizować kartkę na wołowe z kością, wymienić dziesięć kilo gazet na papier toaletowy i regularnie wyłączają sobie wodę i prąd. Słowem – przenoszą się do PRL-u. Chcą przyjrzeć się współczesnej Polsce przez pryzmat PRL-u i zastanowić się, ile z dawnego systemu zostało w nas do dziś.

Czy im się to uda? Czy możliwe jest odtworzenie atmosfery tamtych lat? W końcu zawsze mogą ze swojego PRL-u wyjść, a Ci którzy żyli w tamtych czasach, takie możliwości nie mieli…


YouTube video

Autorzy: Izabela Meyza, Witold Szabłowski

Adaptacja i reżyseria: Monika Janik-Hussakowska

Scenografia i kostiumy: Barbara Guzik

Opracowanie muzyczne: Cezary Reinert

Opieka muzyczna: Monika Bubniak

Obsada: Bożena Borek, Monika Bubniak, Igor Chmielnik, Krzysztof Kluzik, Katarzyna Pałka, Wojciech Marcinkowski

Inspicjent: Justyna Moczulska

Zdjęcia: Magdalena Tramer

Spektakl z muzyką na żywo.