Nasz mały PRL
Realizacja
Opis Spektaklu

Autorzy:
Izabela Meyza,
Witold Szabłowski

Adaptacja i reżyseria:
Monika Janik-Hussakowska

Scenografia i kostiumy:
Barbara Guzik

Opracowanie muzyczne:
Cezary Reinert

Opieka muzyczna:
Monika Bubniak

Obsada:
Bożena Borek,
Monika Bubniak,
Igor Chmielnik,
Krzysztof Kluzik,
Katarzyna Pałka,
Wojciech Marcinkowski

Spektakl z muzyką na żywo.

Inspicjent:
Justyna Moczulska

Zdjęcia:
Magdalena Tramer

Bilety

Normalny: 55 zł
Ulgowy: 50 zł
Grupowy: 45 zł

A gdyby tak stworzyć sobie dzisiaj swój mały PRL na własny użytek?

Tego wyzwania podejmują się Iza i Witek, którzy postanawiają przez pół roku udawać, że dalej mamy orła bez korony i zapis o przyjaźni ze Związkiem Radzieckim w konstytucji, a Ludwik Waryński wciąż patrzy na nas ze stuzłotowego banknotu. Zamieszkują więc w wielkiej płycie, zamieniają laptopy na maszynę do pisania, GPS-a na starą mapę, a komórkę na telefon z tarczą. Przestawiają się z Ikei na meble z Zakładów Produkcji Mebli w Wyszkowie, z opla astry na FIATA 126P, z oliwy z oliwek na smalec ze świni, a z sushi – na bitki wołowe. Próbują zrealizować kartkę na wołowe z kością, wymienić dziesięć kilo gazet na papier toaletowy i regularnie wyłączają sobie wodę i prąd. Słowem – przenoszą się do PRL-u. Chcą przyjrzeć się współczesnej Polsce przez pryzmat PRL-u i zastanowić się, ile z dawnego systemu zostało w nas do dziś.

Czy im się to uda? Czy możliwe jest odtworzenie atmosfery tamtych lat? W końcu zawsze mogą ze swojego PRL-u wyjść, a Ci którzy żyli w tamtych czasach, takie możliwości nie mieli…

W  rankingu „Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2022/2023” miesięcznika Teatr spektakl został wyróżniony w następujących kategorii: Najlepsza muzyka/reżyseria dźwięku: Cezary Reinert, Nasz mały PRL, reż. Monika Janik – Hussakowska, Nowy T. im. Witkacego w Słupsku (JACEK SIERADZKI).

YouTube video

Spektakl bierze udział w 29. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.


Premiera 02.04.2022 r. Czas trwania: 2 h 35 min (z przerwą)

Recenzje

Fantastyczny spektakl! Wspomnień czar, świetna muzyka, dowcipny, ale zmuszający do refleksji scenariusz, rewelacyjna gra aktorska i świetne wykony hitów z minionej epoki. Dawno się tak nie bawiłam, aż do łez!

Espa, biletyna.pl

Recenzje

O sukcesie adaptacji „Naszego małego PRL-u” zadecydowały: bardzo lekka forma, fala niejednoznacznej nostalgii za PRL-em ciągnąca się chyba od czasu upadku tego kuriozalnego systemu społeczno-politycznego i piosenki śpiewane z entuzjazmem przy akompaniamencie żywego zespołu.

Recenzje

Bezpretensjonalny humor, inteligentna gra z konwencją i zbiorowymi (re)sentymentami sprawiają, że przedstawienie trzyma tempo i bawi, nie eksploatując przesadnie ckliwej nostalgii. Rytm widowisku nadaje świetna muzyka Cezarego Reinerta wykonywana na żywo, stanowiąca kompilację największych hitów końcówki PRL w nowych aranżacjach – od Krzysztofa Krawczyka, przez Maanam, aż po Bajm. Świetne są także kostiumy z epoki projektu Barbary Guzik. Dobrze zagrane (i zaśpiewane) przedstawienie, z przymrużeniem oka przyglądające się epoce minionej, całkiem sporo mówi też o naszej dostatniej kapitalistycznej teraźniejszości.

Michał Centkowski/ 07.08.2022 / Newsweek
https://www.newsweek.pl/kultura/kulturalny-przewodnik-newsweeka-najlepsze-filmy-muzyka-ksiazki-spektakle/b4q6544

Recenzje

Aktorzy tańczą i śpiewają, przypominając nam rekwizyty z minionej scenografii, stawiają pytania i zagadki nie do rozwikłania: jak można było poradzić sobie bez dezodorantu czy podpasek, myć podłogi bez płynu do podłóg, zrobić kolację bez zrobienia zakupów, odpalić Malucha za pomocą kija i tym podobne. (…) Polecam. 2 godziny rozrywki na poziomie z łezką w oku.

Recenzje

Monika Janik-Hussakowska stworzyła przedstawienie, które z całą pewnością stanie się repertuarowym hitem słupskiej sceny. A na ten sukces pracuje bardzo dobrze pomyślana (i przemyślana) struktura przedstawienia, łącząca w sobie widowiskowość i rozrywkę z refleksją i krytycznym ujęciem wybranego tematu.