Na borg
Realizacja
Opis Spektaklu

Tekst:
Małgorzata Maciejewska

Dramaturgia:
Maciej Omylak

Reżyseria:
Marta Streker

Scenografia i kostiumy:
Katarzyna Leks

Muzyka:
Maciej Zakrzewski

Instalacja świetlna:
Klaudia Kasperska

Obsada:
Bożena Borek,
Igor Chmielnik,
Krzysztof Kluzik,
Jowita Kropiewnicka,
Ewa Pająk,
Piotr Sobera,
Katarzyna Węglicka

Z udziałem członkiń zespołu
ludowego „Klęcinianki”
z Główczyc:
Anna Pączkowska,
Grażyna Pałucka

oraz

KGW Stowięcino:
Beata Szkodzińska
Elżbieta Wejer
Ewa Piepka

Inspicjent:
Justyna Moczulska

Bilety

Normalny: 55 zł
Ulgowy: 50 zł
Grupowy: 45 zł

„Na borg” to rozpięta między światem nieba i ziemi baśń o prawie do godnego życia, pełna ludowego humoru, groteski i pytań o sprawy ostateczne.

Wydająca ostatnie tchnienie Anielka postanawia podważyć odwieczne prawa i pozostać na ziemi. Okazuje się, że buntowniczek takich jak ona jest we wsi więcej. Wywołuje to niemałe poruszenie, a same Niebiosa wysyłają śledczych w poszukiwaniu krnąbrnych uciekinierek.

„Na borg” oddaje głos bohaterkom, które przez lata heroicznie radziły sobie z biedą i trudami życia. Kobietom, które nie mogły nawet marzyć o lepszym losie w świecie pełnym męskiej przemocy. Po latach upokorzeń mszczą swoje krzywdy, wywracając stary porządek i rozpoczynając niezwykłą, kobiecą rewolucję.

Spektakl odbędzie się w byłym Żydowskim Domu Przedpogrzebowym przy ul. Rabina dr Maxa Josepha 6 w Słupsku.


Spektakl bierze udział w 31. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Adam Karol Drozdowski, Dominik Gac, Anna Pajęcka, Kamila Łapicka, Eryk Maciejowski, Wiktoria Wojas.


Spektakl jest realizowany w ramach IV edycji programu „Dramatopisanie”, którego organizatorem jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, a środki na jego realizację pochodzą z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. „Dramatopisanie” to rozpoczęty w 2020 program stypendialny służący wspieraniu polskiej dramaturgii współczesnej.

Więcej informacji na www.instytut-teatralny.pl


Data premiery: 28 czerwca 2024 r. | Czas trwania: 1 godz. 40 min