Scenariusz:
Michał Tramer
Reżyseria:
Dominik Nowak
Asystent reżysera:
Kuba Mielewczyk
Scenografia:
Łukasz Błażejewski
Asystentka scenografa:
Emilia Sarga
Przygotowanie wokalne:
Agata Walczak
Choreografia:
Agnieszka Chmielnik
Muzyka:
Darius Gall
Konsultacje historyczne:
Tomasz Urbaniak
Materiały video:
Kuba Mielewczyk
Obsada:
Igor Chmielnik,
Anna Grochowska,
Claudia Kucharski,
Krzysztof Kluzik,
Kuba Mielewczyk,
Katarzyna Pałka,
Emilia Zakrzewska
Inspicjent:
Emilia Zakrzewska
„Mały Paryż” to określenie powtarzane jak zaklęcie w odniesieniu do przedwojennego Słupska. O mieście mówiono, że to perła architektury modernistycznej – choć są i tacy, którzy twierdzą, że nazwa ta odnosi się do rozrywkowego charakteru miasta, otwartego na marynarzy z należącego do miasta portu w Ustce. Stolp został zniszczony w 1945 roku przez, wchodzącą bez żadnego oporu lokalnej społeczności, Armię Czerwoną i wycofujące się wojska III Rzeszy. Zależy nam na pokazaniu piękna zniszczonego przez wojnę miasta: pełnego życia, zamieszkujących go ludzi z ich codziennymi marzeniami, uczuciami i problemami. W obrębie murów miejskich Słupska istniało przed wojną blisko 480 budynków. Po wejściu Armii Czerwonej pozostało ich zaledwie 27, do dnia dzisiejszego jeszcze mniej. W każdym z tych obiektów ktoś żył, pracował, realizował życiowe marzenia, kochał, chciał być kochany, rodził się i umierał. Chcemy zanurzyć się w nieistniejący już świat niemieckiego Stolpu, mijany codziennie na dzisiejszych jego ulicach – z magiczną atmosferą, muzyką, urokiem architektury i kabaretów. Ale również z brunatnym cieniem rodzącego się wtedy faszyzmu…
Spektakl bierze udział w 31. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Adam Karol Drozdowski, Dominik Gac, Anna Pajęcka, Kamila Łapicka, Eryk Maciejowski, Wiktoria Wojas.
Spektakl powstał dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz Miasta Słupska.
Premiera: 11.10.2024 r. | Czas trwania spektaklu: 1 godz. 45 min (z przerwą).
Spektakl na pewno nie jest laurką dla miasta, chociaż na początku może stwarzać takie wrażenie. Jest opowieścią o tym, co dobre, i co złe. Jest opowieścią o ludzkich pragnieniach, o kompleksach, o istocie rodzącego się zła, a przede wszystkich o wspólnocie, której częścią jesteśmy, bez względu na to, gdzie zamieszkamy.
Majstersztyk, prawdziwa wspaniałość, piękny i wzruszający.