Grupa krwi
Realizacja
Opis Spektaklu

Autor:
Anna Wakulik

Reżyseria:
Maciej Gorczyński

Scenografia, kostiumy, wideo:
Iwona Bandzarewicz

Muzyka:
Szczepan Pospieszalski

Opieka wokalna, wokal:
Anna Bochnak – Fryc

Obsada:
Adam Borysowicz,
Wojciech Marcinkowski,
Katarzyna Pałka,
Ksenia Tchórzko

Zdjęcia:
Iwona Bandzarewicz

Inspicjent:
Justyna Moczulska

Bilety

Normalny: 50 zł
Ulgowy: 
45 zł
Grupowy:
40 zł

Dramat Anny Wakulik, rozpięty jest wokół dwóch tematów przewodnich. Pierwszym z nich jest konflikt między wolnością a potrzebą stabilizacji. Jak siedzieć w tej „strefie ciszy” w drodze skądś dokądś, z nadzieją na wydarzenia i wielkie sprawy, i jednocześnie mieć swój kubeczek, swoją pościel i kapcie zawsze przy sobie. Drugi temat ogniskuje się wokół problemu społecznego zła, którego przyczyną jest nieprzepracowana pamięć o doświadczających przemocy (ekonomicznej, seksualnej i kulturowej) i zadających przemoc przodkach: chłopach i właścicielach folwarków, pokutujący w polskiej rzeczywistości jako konflikt klasy ekonomicznie uprzywilejowanej i prekariatu. Konflikt, który za autorką Grupy krwi nazwać można nieuświadomionym i pozaintencjonalnym, a który zarówno autorka, jak i postaci dramatu próbują najpierw zbadać, a potem w finalnym, anarchicznym geście – rozbroić.

Grupa krwi prowokuje do postawienia kilku pytań: czy możliwa jest systemowa naprawa niesprawiedliwości, czy raczej przeciąć ją można jednym, anarchicznym działaniem? Czy zło drzemiące w ludziach, nie pozwalające im na porozumienie ma swoje źródło w systemowej przemocy? Jakie są granice szczerości i próby autentyczności w kontakcie z innymi ludźmi? Czy teatr jest w stanie przepracować historyczne krzywdy? Jakie są źródła hierarchii społecznych? I wreszcie czy ważniejsza jest stabilizacja i bezpieczna praca, czy poczucie wolności?


Spektakl jest realizowany w ramach projektu „Dramatopisanie”, którego organizatorem jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, a środki na jego realizację pochodzą z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. „Dramatopisanie” to rozpoczęty w 2020 program stypendialny służący wspieraniu polskiej dramaturgii współczesnej. Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku jest jednym z dwóch teatrów w Polsce realizujących spektakle w ramach drugiej edycji programu. Więcej informacji na www.instytut-teatralny.pl


Spektakl bierze udział w 29. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

W  „Subiektywnym podsumowaniu teatralnego sezonu 2022/2023” portalu Teatr Dla Wszystkich spektakl został wyróżniony w kategorii:
– Najlepsze wystawienia nowych polskich sztuk.

YouTube video


Premiera: 24 września 2022 r. Czas trwania: 1 h 40 min (bez przerwy)


Recenzje

Otrzymaliśmy mądre, wzruszające, niepozostawiające nikogo obojętnym przedstawienie, tak ważne w społeczeństwie melanżu grup społecznych, mocno historycznie wymieszanego, gdzie tożsamość może znaczyć wszystko i nic, stawiające szereg istotnych pytań.

Tomasz Mlącki/ Dziennik Teatralny / 08.10.2022
http://www.dziennikteatralny.pl/artykuly/korzenie.html

Recenzje

Bardzo dobry spektakl, multimedialny, tematyka na czasie. Cieszę się, że mogłam zobaczyć.

Biletyna

Recenzje

Spektakl jest utrzymany w kameralnym klimacie, czworo aktorów na scenie, kilka mebelków, jedno pomieszczenie – minimalistyczna makieta prezentująca problem dotyczący całych grup społecznych.

Katarzyna Szczęsna / Dziennik Teatralny Poznań Słupsk / 6 października 2022
http://www.dziennikteatralny.pl/artykuly/predyspozycja-genetyczna.html

Recenzje

Ten spektakl zostanie z wami na długo. Prowokuje tyle pytań, że jeszcze kilka godzin po premierze rozmawialiśmy o nim przy rodzinnym stole.

Recenzje

TV Słupsk – „Po premierze” Jacek Szuba i Daniel Klusek:
https://www.youtube.com/watch?v=ZmQLHytcfj8