Ciemna woda
Realizacja
Opis Spektaklu

Autor:
Amanita Muskaria

Reżyseria:
Iwo Vedral

Scenografia:
Paula Grocholska

Muzyka:
Kuba Orłowski

Choreografia:
Natalia Dinges

Obsada:
Bożena Borek,
Adam Borysowicz (gościnnie),
Monika Bubniak (gościnnie),
Igor Chmielnik,
Paulina Fonferek (gościnnie),
Agnieszka Gawlińska (gościnnie),
Monika Janik,
Krzysztof Kluzik,
Aleksander Kurzak (gościnnie),
Wojciech Marcinkowski

Zdjęcia:
Magdalena Tramer

Bilety

Normalny: 45 zł,
Ulgowy: 40 zł,
Grupowy: 35 zł

Ciemna woda – takie ni to małe, ni to duże, trochę wieś, a trochę miasto – wszędzie i nigdzie. Księdzu w Ciemnej Wodzie marzy się wystawienie Pasji, „czegoś wiecie mega kościelnego, żeby ludzi wciągnąć bo szczerze coraz mniej ludzi przychodzi do kościoła”. Burmistrz nie jest przekonany do pomysłu, ale ulega kiedy Ksiądz kusi go wizją dużego artykułu w samym Gościu Niedzielnym. Jezusa zagra Dawid – uczeń miejscowego liceum. To dziwna decyzja, bo Dawida z różnych powodów wielu ludzi w Ciemnej Wodzie nie lubi. Jest obcy, nie ma ojca, stawia się, pyskuje. W końcu ruszają próby, opornie, bo tej Pasji nikt, łączenie z Katechetką, jakoś za dobrze nie zna. Na domiar złego we wsi niespodziewanie zjawiają się Uchodźcy. Co z nimi zrobić? Nie udaje się stwierdzić czy mają laptopy, ponieważ znikają tak nagle jak się pojawili. Dawid prowadzi ich do stodoły za wsią, w pobliżu śluzy, co budzi opór mieszkańców, teraz już postaci Pasji – Kajfasza, Piłata, Faryzeuszy. Gwałtowna burza zalewa stodołę, w której uwięzieni są przybysze. Ciało Dawida mieszkańcy wyławiają z rzeki nieco później.

Co się wydarzyło w Ciemnej Wodzie?

Dlaczego Dawid musiał umrzeć?

I czy to był Dawid, licealista, czy może… ?


Spektakl jest realizowany w ramach projektu „Dramatopisanie”, którego organizatorem jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, a środki na jego realizację pochodzą z budżetu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. „Dramatopisanie” to rozpoczęty w 2020 program stypendialny służący wspieraniu polskiej dramaturgii współczesnej. Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku jest jednym z trzech teatrów w Polsce realizujących spektakle w ramach pierwszej edycji programu. Więcej informacji na www.instytut-teatralny.pl

Spektakl został przyjęty do 28. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.


W przedstawieniu wykorzystano fragmenty filmu dokumentalnego „Pasja” (The Passion According to the Polish Community of Pruchnik, 2009) Andreasa Horvatha i Moniki Muskały.
W spektaklu wykorzystano utwór „Płyną okręty” zespołu „Hańba!”.


YouTube video

Premiera: 17.09.2021 r. Czas trwania: 100 minut (bez przerwy)

 

Recenzje

Ten spektakl ma potencjał i przesłanie na miarę słynnej „Klątwy” z warszawskiego Powszechnego. To teatr, który się nie trwoży, uczciwie punktuje to co nas boleć powinno. Nowy Teatr na nowe, trudne czasy.
Chapeau bas!

Tomasz Mlącki, Dziennik Teatralny Słupsk
https://bit.ly/3AE3O02

Recenzje

Wszystko w tym spektaklu jest na 100 procent. Pozbawiona zbędnych rekwizytów scenografia, dobre tempo i rytm, dobór muzyki, przemyślana choreografia. Aktorzy pokazali w sposób wręcz idealny, na czym polega gra zespołowa.

Anna Czerny – Marecka, GP 24
http://bityl.pl/WsTYO

Ustawienia tekstu
Wysoki kontrast