Historia

Po trzynastu latach od chwili decyzji administracyjnej ówczesnego Wojewody Słupskiego likwidującej w Słupsku zawodową scenę dramatyczną, uchwałą Rady Miejskiej z dnia 26 maja 2004 roku powołano stały miejski Teatr Dramatyczny. Tym samym dopełniło się zobowiązanie Prezydenta Miasta, Macieja Kobylińskiego, zawarte w jego programie w ostatnich wyborach samorządowych, jak i obietnica wyborcza przewodniczącej Rady Miejskiej Anny Boguckiej – Skowrońskiej, również kandydującej w tych wyborach na stanowisko Prezydenta Miasta.

Lokalna społeczność nadspodziewanie przychylnie przyjęła nową placówkę artystyczną. Z żywym oddźwiękiem całego regionu spotkał się konkurs na nazwę Teatru, prowadzony przez trzy słupskie dzienniki oraz Radio „Słupsk”. Wśród kilkuset propozycji najczęściej sugerowaną była nazwa „Nowy Teatr w Słupsku” i ją właśnie wybrała komisję konkursowa, jako najpełniej oddającą treść misji artystyczno-kulturalnej, jaką pragnie realizować Zespół. Nazwę tę oficjalnie nadała Teatrowi Rada Miejska uchwałą z dnia 18 sierpnia 2004 roku.

Od stycznia 2016 roku funkcję Dyrektora Naczelnego i Artystycznego pełni Dominik Nowak.

Od grudnia 2020 roku teatr dysponuje swoją własną siedzibą przy ulicy Lutosławskiego 1.

Nowa placówka już została dostrzeżona przez zawodowe sceny w kraju. Z całego kraju (i nie tylko) napływają oferty współpracy i gościnnego wystawienia w Słupsku ambitnych i ciekawych spektakli.

Premierę inaugurująca działalność nowego Teatru zaplanowano na 13 września 2004 r. – była nią „Szalona lokomotywa” Stanisława Ignacego Witkiewicza. Dramat ten wybrano nieprzypadkowo – Słupsk jest miastem emocjonalnie związanym z twórczością Witkacego, miejscowe Muzeum Pomorza Środkowego ma olbrzymią, największą w kraju kolekcję portretów autorstwa tego artysty.