To był niezwykle intensywny i owocny sezon w Nowy Teatrze!

205 zagranych spektakli, ponad 31 tysięcy widzów, 5 premier i przychody równe dotacji podmiotowej – tak można w skrócie podsumować sezon artystyczny 2023/2024 w słupskim teatrze.

Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku pokazał pomiędzy 1 września 2023 a 31 sierpnia 2024 roku 205 spektakli (175 przedstawień własnych – w tym 149 spektakli w siedzibie teatru oraz 26 spektakli na wyjeździe), pokazaliśmy również na słupskiej scenie 20 spektakli gościnnych i 10 przedstawień impresaryjnych). Spektakle w siedzibie teatru organizowane przez naszą instytucję zobaczyło ponad 31 tysięcy widzów przy ponad 77 % frekwencji. Razem ze spektaklami poza siedzibą i wydarzeniami impresaryjnymi było to w sumie ponad 40 tysięcy osób. Przygotowaliśmy 5 premier: „Gotki” w reżyserii Darii Kopiec (30 września), „Секс для чайників” w reżyserii Dominika Nowaka (21 grudnia), „Jesteś szalona” w reżyserii Tomasza Mana (10 lutego), „Sługa dwóch panów” w reżyserii Pawła Aignera (3 maja) oraz „Na borg” w reżyserii Marty Streker (28 czerwca).

Rok artystyczny rozpoczęliśmy premierą spektaklu „Gotki” (30 września) Artura Pałygi w reżyserii Darii Kopiec. Jest to „delikatne, oniryczne przedstawienie, które snuje się i oplata widzów niczym mgła i nikogo nie pozostawia obojętnym” – jak napisała o „Gotkach” Małgorzata Klimczak w Dzienniku Teatralnym. Przedstawienie jest wynikiem zwycięstwa Nowego Teatru w konkursie „Dramatopisanie” organizowanym przez Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie. Warto zauważyć, że słupski teatr wygrał wszystkie cztery edycje tego konkursu realizując w minionym sezonie dwie premiery w ramach „Dramatopisania” – „Gotki” we wrześniu 2023 roku oraz „Na borg” na zakończenie sezonu w 2024 roku.

Pod koniec roku przygotowaliśmy ukraińskojęzyczną wersję spektaklu „Seks dla opornych” Michele Riml w reżyserii Dominika Nowaka („Секс для чайників” – 21 grudnia). Przedstawienie powstało w ramach Rezydencji Artystycznych Instytutu Teatralnego i skierowane było do obywateli Ukrainy mieszkających w naszym regionie.

Początek 2024 roku to premiera spektaklu muzycznego „Jesteś szalona” skierowanego do szerokiego grona odbiorców. Przedstawienie opowiada historię gatunku disco-polo, osadzone jest w estetyce lat dziewięćdziesiątych i prezentuje największe przeboje „muzyki chodnikowej” w nowych aranżacjach. To „próba spojrzenia na disco polo jako fenomen kulturowy, mający w jakimś stopniu wpływ na Polaków dorastających w ostatniej dekadzie dwudziestego wieku, to próba odważna – i trzeba powiedzieć – udana” – jak opisał naszą premierę Łukasz Rudziński w miesięczniku Teatr. Spektakl cieszy się ogromną popularnością – również wśród nowego grona odbiorców, często odwiedzających teatr po raz pierwszy w życiu. Spektakl „Jesteś szalona” powstał również z myślą o plenerowej scenie letniej organizowanej co roku na dziedzińcu Nowego Teatru w ramach „Lata z dobrą energią”.

Kolejna premiera – „Sługa dwóch panów” Carlo Goldoniego w reżyserii Pawła Aignera to z kolei propozycja kostiumowa, klasyka gatunku dell’arte w nieco uwspółcześnionym wydaniu. „Sługa… słupski jest bowiem przedstawieniem wielowymiarowym – slapstickowym, standupowym, kabaretowym, farsowym i groteskowym jednocześnie, balansującym na granicy, nieraz przekraczanej, dosłowności i kolokwialności.” – jak napisał o przedstawieniu Tomasz Mlącki w Dzienniku Teatralnym. Spektakl jest naszą propozycją rozrywkową a jednocześnie sięgającą do klasyki teatru zrealizowaną przez jednego z najważniejszych współczesnych reżyserów komediowych w Polsce – Pawła Aignera. Jak napisała Anna Czerny-Marecka w Głosie Pomorza: „Po prostu rozsiądźcie się w fotelu i dajcie porwać szalonemu teatrowi”.

Ostatnia przedwakacyjna premiera Nowego Teatru to, wspomniany już, spektakl „Na borg” Małgorzaty Maciejewskiej w reżyserii Marty Streker. Spektakl powstał w ramach programu „Dramatopisanie” Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego w Warszawie oraz MKiDN. Przedstawienie przygotowaliśmy w byłym Żydowskim Domu Przedpogrzebowym w Słupsku a, oprócz zawodowych aktorów, występują w nim kobiety z zespołu ludowego „Klęcinianki” – bo jest to przypowieść o kobietach na wsi i ich emancypacji. „Nowy Teatr kończy sezon wystawieniem wybitnym. Otrzymaliśmy spektakl ożywczy, arcyciekawy, w konwencji oniryczno-realistycznej, tyleż ulotnie metaforyczny, co demonstracyjnie dosłowny, odważnie rozpięty narracyjnie między „Chłopkami” a „Dziadami”, spektakl, dzięki któremu walka z patriarchatem z impetem wykracza poza porządek doczesny” – napisał o naszej premierze Tomasz Mlącki w Dzienniku Teatralnym.

Aktywność Nowego Teatru to również trzy duże imprezy realizowane w naszej instytucji: Festiwal Scena Wolności rozgrywający się co roku pod koniec listopada (w minionym roku to 17-28 listopada), przegląd Trzy Teatry organizowany wspólnie z Teatrem Tęcza i Rondo między 21 a 27 marca 2023, a także wakacyjna scena plenerowa na podwórzu słupskiego teatru – Lato z dobrą energią (każdy weekend sierpnia). Scena Wolności stała się „flagowym okrętem” Nowego Teatru. W ramach imprezy pokazujemy największe wydarzenia ostatnich lat, przyciągając publiczność poszukującą progresywnej sztuki – nie tylko słupską, ale z całego Pomorza. Podczas zeszłorocznego przeglądu Trzy Teatry po raz kolejny zorganizowaliśmy plebiscyt na najpopularniejszego artystę/wydarzenie słupskiej sceny i zaprezentowaliśmy lokalnej publiczności przegląd premier minionego sezonu wszystkich miejskich instytucji. Natomiast scena plenerowa wykorzystuje potencjał turystyczny Słupska i Ustki przyciągając lekkim repertuarem mieszkańców regionu oraz turystów spędzających tutaj wakacje. Scena Wolności to projekt wspierany między innymi przez MKiDN a Lato z dobrą energią w Słupsku istnieje dzięki współpracy z Engie EC Słupsk – oczywiście przy udziale Urzędu Miasta Słupska.

Poza eksploatacją repertuaru prowadziliśmy w tym okresie również intensywną działalność projektową – miedzy innymi program rezydencji artystycznych dla twórców z Ukrainy, program „Czytań z dobrą energią” (gwiazdy czytają bajki dzieciom – imprezę wspiera spółka Engie EC Słupsk) realizacja słuchowiska radiowego, konkurs dramaturgiczny inspirowany postacią Triny Papisten (dzięki wsparciu MKiDN), warsztaty, imprezy, pokazy teatru ulicznego, gry miejskie, wydarzenia okolicznościowe i wiele innych. Bierzemy udział w ogólnopolskich festiwalach, zdobywamy nagrody, jesteśmy obecni w ogólnopolskich rankingach i mediach kulturalnych. Do długiej listy nagród i wyróżnień za spektakl „Mała Piętnastka” dopisaliśmy w minionym sezonie kolejne. Podczas XXII Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” Zabrze 2023 spektakl otrzymał Nagrodę im. Stanisława Bieniasza dla najlepszego dramatopisarza (dla Tomasza Mana), wyróżnienie aktorskie dla Katarzyny Pałki, nagrodę za najlepszą reżyserię dla Tomasza Mana oraz nagrodę Jury Młodych dla Bożeny Borek, Anny Grochowskiej i Katarzyny Pałki za świadomość ciała, ruchu i rytmu. Prezentacja spektaklu na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych zaowocowała umieszczeniem nas w rankingu „Naj… naj… naj… 44. Warszawskich Spotkań Teatralnych” prowadzonym przez portal Teatr dla Wszystkich (najlepsza muzyka, najlepszy scenariusz). Z kolei słuchowisko „Mała Piętnastka” na podstawie naszego spektaklu zrealizowane we współpracy z Programem 1 Polskiego Radia otrzymało nagrody Festiwalu „Dwa Teatry” Sopot 2024 za scenariusz oryginalny słuchowiska (Tomasz Man), za muzykę oryginalną (Cezary Reinert) oraz za najlepszą rolę męską (Mariusz Bonaszewski). Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie zakwalifikował spektakl do 16 edycji programu Teatr Polska i przyznał nam dotację na prezentacje przedstawienia w całej Polsce jesienią 2024 roku.

Naszą aktywność realizujemy najmniejszym zespołem (zatrudniamy 29 pracowników etatowych) i w oparciu o najniższą dotację podmiotową wśród wszystkich teatrów dramatycznych w Polsce. Nie byłoby to możliwe gdyby nie bardzo wysokie dochody własne instytucji oraz udział w programach grantowych. Budżet Nowego Teatru składa się niemal dokładnie w połowie z dotacji podmiotowej i pozostałych przychodów teatru. Teatr, oprócz dotacji miejskiej, otrzymał środki finansowe między innymi z Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego (2 x „Dramatopisanie”, program rezydencji, „Teatr Polska”), MKDiN („Scena Wolności”, „Trina Papisten”, program infrastruktura), Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego („Mały Paryż”), Engie EC Słupsk Sp. z o.o („Lato z dobrą Energią”, „Czytania z dobrą energią”, sprzedaż usług reklamowych) oraz wielu lokalnych firm i podmiotów.

Przed nami kolejne wyzwania – do końca roku jeszcze 2 premiery („Mały Paryż” 11.10 oraz „Trina. Niech nie gaśnie nigdy” 21.12), realizacja słuchowiska radiowego dla Teatru Polskiego Radia („Gotki”), festiwal Scena Wolności, projekt Teatr Polska i wiele innych. Do zobaczenia w słupskim teatrze!

 

Dominik Nowak
Dyrektor Naczelny i Artystyczny

Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku
ul. Lutosławskiego 1, 76-200 Słupsk
e-mail: dyrektor@nowyteatr.pl
www.nowyteatr.pl