To był świetny rok! Podsumowanie 2023 roku

191 zagranych spektakli dla blisko 50 tysięcy widzów, 4 premiery, 4 duże imprezy, działalność edukacyjna i okołoteatralna, nagrody i wyróżnienia dla naszych spektakli, aktorów i całego zespołu – tak w skrócie można by podsumować miniony rok. To był dobry i bardzo intensywny okres!


2023 rok rozpoczęliśmy premierą musicalu „Alicja w Krainie Czarów” w reżyserii Wojciecha Kościelniaka (19 marca). W castingu do jego obsady przystąpiło ponad 150 osób z całego kraju a premiera była wydarzeniem o którym z zachwytem pisały media z całej Polski. „Słupska „Alicja” to spektakl małej sceny, ale wielkiej klasy” – tak nasz spektakl określiła Katarzyna Fryc w Gazecie Wyborczej. Gazeta umieściła również „Alicję…” na drugim miejscu w podsumowaniu wydarzeń teatralnych województwa pomorskiego 2023 roku. Spektakl okazała się hitem nie tylko medialnym, ale również frekwencyjnym. Popularność przedstawienia skłoniła nas (i sponsorującą to przedsięwzięcie spółkę Engie EC Słupsk) do wydania płyty z piosenkami ze spektaklu. Wojciech Kościelniak powróci na słupską scenę pod koniec 2024 roku rozpoczynając próby do musicalu „Niech no tylko zakwitną jabłonie” A. Osieckiej – premiera na Międzynarodowy Dzień Teatru 2025 roku.

Sezon artystyczny zamykaliśmy farsą „Akt równoległy” (16 czerwca) w reżyserii dyrektora teatru Dominika Nowaka. Spektakl spotkał się z świetnym odbiorem publiczności. Udało nam się stworzyć „komedię, którą spokojnie i bez wstydu można umieścić w repertuarze obok znamienitych i „poważnych” przedstawień dających Nowemu Teatrowi prestiż i entuzjastyczne opinie krytyków.” – jak napisała o „Akcie równoległym” Anna Czerny – Marecka w Głosie Pomorza. I tę opinię zdaje się potwierdzać lokalna społeczność wypełniając tłumnie widownię słupskiego teatru.

Kolejny rok artystyczny rozpoczęliśmy premierą spektaklu „Gotki” (30 września) Artura Pałygi w reżyserii Darii Kopiec. Jest to „delikatne, oniryczne przedstawienie, które snuje się i oplata widzów niczym mgła i nikogo nie pozostawia obojętnym.” – jak napisała o „Gotkach” Małgorzata Klimczak w Dzienniku Teatralnym. Przedstawienie jest wynikiem wygranej Nowego Teatru w konkursie „Dramatopisanie” organizowanego przez Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie. Konkursu, który słupski teatr wygrał po raz trzeci z rzędu. W ostatnich dniach otrzymaliśmy informację, że Instytut rozstrzygnął czwartą edycję „Dramatopisania” której… Nowy Teatr znów jest laureatem. Tym razem przygotujemy spektakl „Na borg” Małgorzaty Maciejewskiej w reżyserii Marty Streker – premiera 28 czerwca w byłym Żydowskim Domie Pogrzebowym przy słupskim cmentarzu.

Na zakończenie roku przygotowaliśmy ukraińskojęzyczną wersję spektaklu „Seks dla opornych” Michele Riml w reżyserii Dominika Nowaka („Секс для «чайників” – 21 grudnia). Przedstawienie powstało w ramach Rezydencji Artystycznych Instytutu Teatralnego i skierowane było do obywateli Ukrainy mieszkających w naszym regionie.

Ale nie tylko produkcja i eksploatacja spektakli składa się na aktywność Nowego Teatru. Nasz repertuar to również cztery duże imprezy: Festiwal Scena Wolności rozgrywający się co roku pod koniec listopada, przegląd Trzy Teatry organizowany wspólnie z Teatrem Tęcza i Rondo między 21 a 27 marca 2023 a także dwie wakacyjne sceny plenerowe – Lato z dobrą energią w Słupsku i Lato z komedią w Ustce działające przez cały sierpień. Scena Wolności staja się „flagowym okrętem” słupskiego teatru. W ramach imprezy pokazujemy największe wydarzenia ostatnich lat przyciągając publiczność poszukującą progresywnej sztuki – nie tylko słupską, ale z całego Pomorza. Podczas zeszłorocznego przeglądu Trzy Teatry po raz pierwszy zorganizowaliśmy plebiscyt na najpopularniejszego artystę/wydarzenie słupskiej sceny i zaprezentowaliśmy lokalnej publiczności przegląd premier minionego sezonu wszystkich miejskich instytucji. Natomiast sceny plenerowe wykorzystują potencjał turystyczny Słupska i Ustki przyciągając lekkim repertuarem mieszkańców regionu oraz turystów spędzających tutaj wakacje. Realizacja projektu w Ustce możliwa była dzięki wsparciu PGE Baltica. Natomiast Lato z dobrą energią w Słupsku istnieje dzięki współpracy z Engie EC Słupsk i Urzędem Miasta Słupska. Na aktywność teatru złożyło się również szereg działań edukacyjnych i okołoteatralnych (warsztaty, wykłady, imprezy, wydawnictwa itd.).

Nasza aktywność, jak napisała niedawno Gazeta Świętojańska „spektakularnie przewyższa zasoby” jakimi dysponujemy. Nowy Teatr jest najniżej dotowanym teatrem dramatycznym w kraju i najniżej dotowaną (razem z Teatrem Tęcza) instytucją kultury w Słupsku. Nasza dotacja jest kilkukrotnie niższa od przeciętnej, zatrudniamy też kilka razy mniej osób niż porównywalne podmioty. Jednocześnie nasza aktywność i osiągane efekty znacząco odbiegają od przeważającej większości porównywalnych scen. W 2023 roku dotacja podmiotowa teatru wynosiła 2 550 000 zł a cały budżet 4 644 512 zł – oznacza to, że niemal co drugą złotówkę w naszym budżecie wypracowujemy sprzedając bilety i pozyskując granty oraz sponsorów.

Miniony rok dla naszego teatru to jednak przede wszystkim ogromna ilość nagród i wyróżnień – głównie dla spektaklu „Mała Piętnastka – legendy pomorskie” autorstwa i w reżyserii Tomasza Mana, którego premiera odbyła się w grudniu 2022 roku. Przedstawienie zostało zakwalifikowane do finału 29. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej gdzie zdobyło następujące nagrody:
II nagrodę dla twórców i wykonawców spektaklu, nagrodę za reżyserię spektaklu dla Tomasza Mana, Indywidualną nagrodę aktorską dla Mariusza Bonaszewskiego, Indywidualną nagrodę aktorską dla Anny Grochowskiej, Indywidualną nagrodę aktorską dla Katarzyny Pałki.
Dodatkowo w ramach konkursu Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku otrzymał główną nagrodę „za konsekwentną strategię budowania repertuaru w oparciu o prapremiery polskich tekstów współczesnych”. Scenariusz spektaklu „Mała Piętnastka” został zakwalifikowany do finału 16. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej a Teatr Polskiego Radia przygotował z nami słuchowisko na podstawie tego przedstawienia. W „Subiektywnym podsumowaniu teatralnego sezonu 2022/2023” portalu Teatr Dla Wszystkich spektakl został wyróżniony w dwóch kategoriach: Najlepsze wystawienia nowych polskich sztuk oraz Najlepsza reżyseria. Tomasz Man i Mariusz Bonaszewski zostali nominowani za spektakl „Mała Piętnastka- legendy pomorskie” do nagród Miesięcznika Teatr w kategoriach: Najlepsza Reżyseria sezonu 2022/2023 w polskim teatrze oraz Najlepsza Rola sezonu 2022/2023 w polskim teatrze. W „Subiektywnym spisie aktorów teatralnych” Jacka Sieradzkiego za sezon 2022/2023 publikowanym w portalu e-teatr wyróżnieni zostali: Mariusz Bonaszewski za rolę w spektaklu „Mała Piętnastka – legendy pomorskie” w kategorii „Mistrzostwo” i Bożena Borek za rolę w spektaklu „Mała Piętnastka – legendy pomorskie” w kategorii „Zwycięstwo”. W rankingu „Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2022/2023” miesięcznika Teatr spektakl „Mała Piętnastka – legendy pomorskie” został wyróżniony w następujących kategoriach: Najlepszy spektakl, Najlepsza nowa polska sztuka, Najlepsza reżyseria, Najlepsza rola kobieca (Katarzyna Pałka), Najlepsza rola męska (Mariusz Bonaszewski), Najlepsza muzyka/reżyseria dźwięku (Cezary Reinert) oraz Najciekawszy debiut (Anna Grochowska). Podczas XXII Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” Zabrze 2023 spektakl „Mała Piętnastka – legendy pomorskie” otrzymał następujące nagrody: Nagrodę im. Stanisława Bieniasza dla najlepszego dramatopisarza dla Tomasza Mana, Wyróżnienia aktorskie dla Katarzyny Pałki za rolę Harcerki, Nagrodę za najlepszą reżyserię dla Tomasza Mana, Nagrodę Jury Młodych dla Bożeny Borek, Anny Grochowska i Katarzyny Pałki za świadomość ciała, ruchu i rytmu.

Również spektakl „Alicja w Krainie Czarów” został wyróżniony w rankingu „Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2022/2023” miesięcznika Teatr w następujących kategoriach: Najciekawszy debiut: Aleksandra Rowicka jako Alicja oraz Najlepsze przedstawienie muzyczne. Spektakl znalazł się także na II miejscu podsumowania pomorskich przedstawień teatralnych 2023 roku według Gazety Wyborczej. Nowy Teatr zwyciężył również III edycję konkursu „Dramatopisanie”, którego organizatorem jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.


A co przed nami? Przed nami premiera spektaklu muzycznego „Jesteś szalona” autorstwa i w reżyserii Tomasza Mana (10 lutego 2024) oraz komedii „Sługa dwóch panów” Carlo Goldoniego w reżyserii Pawła Aignera (3 maja). Na zakończenie sezonu wystawimy wspomnianą premierę sztuki „Na borg” Małgorzaty Maciejewskiej w reżyserii Marty Streker (28 czerwca) a kolejny sezon rozpoczniemy premierą spektaklu „Mały Paryż” Anny Wakulik w reżyserii Dominika Nowaka (13 września). Będzie to muzyczne widowisko pokazujące przedwojenny Słupsk realizowane dzięki dotacji Fundacji Współpracy Polsko Niemieckiej i Miasta Słupska. Premiera „Małego Paryża” uczci jednocześnie 20-lecie Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku. Przed nami również kolejna edycja Sceny Wolności, przeglądy, wakacyjne imprezy i wiele innych wydarzeń. Ten rok zapowiada się równie ekscytująco.

Do zobaczenia w Nowym Teatrze!