Przed nami niezwykły sezon artystyczny 2022/2023!

Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku rozpoczął już nowy sezon artystyczny 2022/2023 – choć może bardziej precyzyjnie byłoby powiedzieć, że ciągle nie skończyliśmy starego. Na dziedzińcu teatru stoi plenerowa scena i 120 leżaków przypominających, że przez cały sierpień wraz z firmą Engie organizujemy dla Państwa „Lato z dobrą energią”. Zapraszamy na spektakle komediowe i muzyczne w każdą sobotę i niedzielę do końca wakacji!

Rozpoczynamy jednocześnie próby do trzech kolejnych produkcji! 2 sierpnia ruszyliśmy z przygotowaniami do premiery „Grupy krwi” Anny Wakulik w reżyserii Macieja Gorczyńskiego. Dramat rozpięty jest wokół dwóch tematów przewodnich. Pierwszym z nich jest konflikt między wolnością a potrzebą stabilizacji. Jak siedzieć w tej „strefie ciszy” w drodze skądś dokądś, z nadzieją na wydarzenia i wielkie sprawy, i jednocześnie mieć swój kubeczek, swoją pościel i kapcie zawsze przy sobie. Drugi temat ogniskuje się wokół problemu społecznego zła, którego przyczyną jest nieprzepracowana pamięć o doświadczających przemocy (ekonomicznej, seksualnej i kulturowej) i zadających przemoc przodkach: chłopach i właścicielach folwarków, pokutujący w polskiej rzeczywistości jako konflikt klasy ekonomicznie uprzywilejowanej i prekariatu. Konflikt, który za autorką Grupy krwi nazwać można nieuświadomionym i pozaintencjonalnym, a który zarówno autorka, jak i postaci dramatu próbują najpierw zbadać, a potem w finalnym, anarchicznym geście – rozbroić. Spektakl jest realizowany w ramach projektu „Dramatopisanie”, którego organizatorem jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, a środki na jego realizację pochodzą z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Warto podkreślić, że Nowy Teatr już po raz drugi został doceniony w tym konkursie. W ramach pierwszej edycji „Dramatopisania” przygotowaliśmy premierę „Ciemnej wody” Amanity Muskarii w reżyserii Iwo Vedrala w 2021 roku.

Również w sierpniu rozpoczną się próby do spektaklu „Mała piętnastka – legendy pomorskie” autorstwa i w reżyserii Tomasza Mana. Inspiracją do powstania naszego projektu były legendy pomorza środkowego zebrane jeszcze w XIX wieku przez niemieckiego badacza Ottona Knoopa oraz wydarzenia na jeziorze Gardno z 17 lipca 1948 roku. Była to największa w historii Polski tragedia w żegludze śródlądowej – w wypadku zginęło 25 osób: 4 opiekunów i 21 harcerek z Łodzi biorących udział w obozie letnim. Te dwa zjawiska korespondują ze sobą tworząc wspólną historię naszego regionu. W spektaklu główną rolę zagra znany aktor pochodzący ze Słupska – Mariusz Bonaszewski. Premiera „Małej piętnastki” została zaplanowana na 17 grudnia 2022 roku. Również i to przedsięwzięcie uzyskało zewnętrzne finansowanie. Spektakl powstanie dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pierwszego września rozpoczniemy próby do kolejnej produkcji. „Babcia Karola” to polsko ukraińskie przedsięwzięcie przygotowane przez grupę uchodźców przebywających obecnie w Polsce oraz zespół słupskiego teatru. Spektakl będzie grany w dwóch językach (aktorzy ukraińscy będą wypowiadać kwestie w języku ukraińskim a polscy w języku polskim) i tłumaczony w formie napisów wyświetlanych nad sceną. Wszyscy twórcy i uczestnicy tego projektu są uchodźcami z terenu Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego 2022 roku. W spektaklu weźmie dodatkowo udział dwoje aktorów słupskiego teatru. Specjalnie na potrzeby tego przedsięwzięcia ukraiński reżyser i dramaturg Ihor Chayka napisał tekst, którego tematem są polsko – ukraińskie relacje w kontekście emigracji i wybuchu Wojny w Ukrainie. „Babcia Karola” to opowieść o Ukraińcach i Polakach, Ukrainie i Polsce. O emigracji zarobkowej, ucieczce przed wojną, wspólnych doświadczeniach i odnajdywaniu się w nowym świecie. O trudnych czasach, rodzinie i przyjaźni. Bohaterką sztuki jest starsza kobieta, która przyjechała do swojej rodziny w Polsce, aby uciec przed wojną. Córka bohaterki wyjechała z ojczyzny przed laty i jest żoną Polaka. Niespodziewanie w życiu rodziny pojawia się jeszcze jedna osoba, która pomoże spełnić marzenia i zmieni życie naszej bohaterki. Podobnie jak i poprzednie dwie produkcje, również i ta powstaje dzięki grantom pozyskanym przez teatr. Udało nam się uzyskać wsparcie z programu „Creative for Ukraine” realizowanego przez ZAiKS oraz Programu Rezydencji Artystycznych prowadzonego przez Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie.

Wraz z rozpoczęciem nowego roku zaczniemy przygotowania do kolejnej premiery. Będzie to pozycja skierowana do młodego i familijnego widza – „Alicja w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla w reżyserii Wojciecha Kościelniaka. Chcemy wyprodukować bajeczno muzyczny świat i zabrać mieszkańców Słupska w świat fantazji. Tej pozycji repertuarowej chyba nie trzeba specjalnie opisywać – każdy z nas kojarzy przygody małej Alicji podążającej śladami Białego Królika. Jest to opowieść o dorastaniu, poznawaniu świata i wrażliwości. Pokazuje, jak wiele może nam dać otwartość na innych. Premiera przedstawienia zaplanowana jest na 21 marca 2023 roku i zapowiadać będzie Międzynarodowy Dzień Teatru, a nazwisko reżysera już wprawia nas w rytmicznie drżenie podekscytowania!

Ostatnią premierą sezonu będzie farsa „Akt równoległy” Dereka Benfielda w reżyserii dyrektora słupskiego teatru Dominika Nowaka. Jest to brawurowa komedia omyłek rozgrywająca się w niewielkim hoteliku z dala od wszelkiej cywilizacji – wydawałoby się idealne miejsce na spędzenie pikantnego weekendu niekoniecznie w towarzystwie swojej drugiej „małżeńskiej” połówki. Co jednak się wydarzy, jeśli na ten sam pomysł wpadnie i mąż i żona? I czy sytuację uratuje zwariowany recepcjonista – może nieco fajtłapowaty i nieokrzesany, ale potrafiący przynieść butelkę zmrożonego szampana w najmniej odpowiednim momencie. Premiera spektaklu zaplanowana została na 23 czerwca 2023 roku.

Oprócz nowości w repertuarze przygotowujemy dla Państwa trzy duże imprezy. Chcemy, żeby były one cykliczną „osią” naszych działań artystycznych – zarówno w nadchodzącym sezonie, jak i w kolejnych. Jesienią 2022 roku wraca na słupską scenę festiwal „Scena wolności”. W tym roku organizujemy trzecią edycję imprezy (poprzednie odbyły się w 2018 i 2019 roku, w latach 2020 i 2021 impreza została zawieszona z powodu Covid). Podczas festiwalu pokazujemy najważniejsze spektakle teatrów z kraju i zagranicy. Pokazujemy sztuki zaangażowane społecznie i komentujące aktualną rzeczywistość. Spektakle, które przełamują granice – zarówno w podejmowanej tematyce, jak i formie artystycznej. Tegoroczną edycję festiwalu rozpoczniemy premierą spektaklu „Babcia Karola” autorstwa i w reżyserii Ihora Chayki. Przez cały następny tydzień codziennie prezentować będziemy spektakle gościnne z całej Polski. Będą to między innymi: „Paw królowej” D. Masłowskiej w reżyserii P. Świątka z Narodowego Teatru Starego w Krakowie, „Wiedźmin. Turbolechita” Z. Szczerka w reżyserii P. Siekluckiego oraz „Kora. Boska” autorstwa i w reżyserii Katarzyny Chlebny z Teatru Nowego Proxima w Krakowie, „Wujaszek Wania” A. Czechowa w reżyserii M. Bogajewskiej z Teatru Ludowego w Krakowie, „Inni Ludzie” D. Masłowskiej w reżyserii M. Gorczyńskiego z Teatru Barakah w Krakowie czy „Samotność pól bawełnianych” B. Koltesa w reżyserii R. Rychcika z Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach. Imprezę zamknie spektakl słupskiego teatru „Grupa Krwi” A. Wakulik w reżyserii M. Gorczyńskiego.

Wiosną 2023 roku, razem z Państwowym Teatrem Lalki „Tęcza” oraz Słupskim Ośrodkiem Kultury – Teatr Rondo przygotujemy tygodniowy przegląd najważniejszych wydarzeń teatralnych minionego sezonu „Trzy teatry”. Impreza rozpocznie się 21 marca w Międzynarodowy Dzień Lalkarstwa, a zakończy 27 marca w Międzynarodowy Dzień Teatru. Wydarzenie zainauguruje między innymi premiera „Alicji w Krainie Czarów” Nowego Teatru w reżyserii W. Kościelniaka. Naszym marzeniem jest, żeby przeglądowi towarzyszył plebiscyt na najlepszych artystów lokalnego teatru zakończony uhonorowaniem laureatów. „Trzy teatry” to impreza, którą słupskie sceny realizują już od lat – w różnej formie i zmiennych terminach. Zawsze integrowała lokalne środowisko artystyczne i przypominała, że w Słupsku działają trzy publiczne sceny otwarte dla swoich widzów przez cały rok.

Sezon artystyczny, podobnie jak ten właśnie mijający, zamierzamy zamknąć plenerowym przeglądem spektakli komediowych i muzycznych na dziedzińcu Nowego Teatru. W tym roku impreza odbywa się pod hasłem „Lato z dobrą energią” – liczymy, że i za rok firma Engie EC Słupsk Sp. z o.o. pomoże nam rozgrzać słupską publiczność przez całe wakacje! Zależy nam na stworzeniu niezobowiązującej atmosfery, w której lokalna społeczność i odwiedzający region turyści będą mogli obcować z sztuką teatralną. Plenerowy charakter przedsięwzięcia, ustawienie widowni na leżakach oraz świetna zabawa – to główne wartości naszego projektu.

Przed nami pracowity sezon pełen wyzwań – liczymy, że będziecie z nami przez cały rok. Do zobaczenia w Nowym Teatrze!