Narodowe Czytanie „Balladyny” J. Słowackiego
Nowy Teatr im. Witkacego, Miejska Biblioteka Publiczna oraz Miasto Słupsk zapraszają na Narodowe Czytanie "Balladyny" Juliusza Słowackiego. Impreza odbędzie się 5 września 2020 roku o godzinie 12:00 na scenie plenerowej teatru przy ul. Jana Pawła II 3. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.


Narodowe Czytanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego to już dziewiąta odsłona cyklu zainicjowanego przez Prezydenta RP w 2012 roku. „Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy” – napisał Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji. „Balladyna” Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie, wywarła ogromny wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

W słupskim wydaniu tegorocznej akcji będą mogli Państwo zobaczyć wybrane fragmenty spektaklu z repertuaru Nowego Teatru. Przedstawienie miało premierę w 2006 roku a jego reżyserami byli Juliusz Machulski i Bogusław Semotiuk. W inscenizacji wezmą udział Bożena Borek, Monika Bubniak, Monika Janik, Hanna Piotrowska, Jerzy Karnicki, Igor Chmielnik, Krzysztof Kluzik, Wojciech Marcinkowski i Dominik Nowak. Imprezę poprowadzą Aldona i Daniel Kalinowscy.

Spotkajmy się 5 września na Narodowym Czytaniu „Balladyny”!