Próby ruszyły!
Rozpoczęliśmy próby do spektaklu "Stolp. Dzień kobiet", który powstaje przy wsparciu finansowym Fundacji Współpracy Polsko Niemieckiej 🇵🇱 🇩🇪


29 sierpnia 1987 roku, prezenter programu „Finde mich” –niemieckiej telewizji RTL, przeczytał pocztówkę przysłaną przez Adelę Sparr. Dorosła kobieta poszukiwała swoich biologicznych rodziców. Urodziła się w Domu Przesiedleńczym w przedwojennym Słupsku, przy dzisiejszej ulicy Deotymy. Jej matka, Helena Cisek, zostawiła dziecko pod tymczasową opieką w niemieckiej rodzinie. 8 marca 1945 roku Berta Sparr, uciekając przed apokalipsą zgotowaną miastu przez wkraczającą Armię Czerwoną, zabrała ze sobą dziewczynkę. Dzień Kobiet w ostatnim roku wojny, stał się początkiem polskiego Słupska i końcem niemieckiego Stolp. Początkiem horroru kobiet, które zostały w mieście i niemieckiego życia maleńkiej Adeli Sparr, która pół wieku później próbuje się dowiedzieć, czy jej polskie życie na pewno się zakończyło.

Chcielibyśmy wyjść naprzeciw aktualnym trendom w nowych mediach, dlatego też spektakl „Stolp. Dzień kobiet” przypomina słynne i bardzo zaanagżowane emocjonalnie tytuły gier komputerowych. Przedstawienie, dla którego punktem wyjścia jest pocztówka Adeli Sparr, skierowane jest do młodzieży, a jednocześnie jest swoistą grą dramaturgiczną. To widzowie decydują o dalszym przebiegu akcji, zupełnie jak gracz, który swoimi wyborami zmienia rzeczywistość świata przedstawionego na ekranie komputera. Zależy nam, żeby odbiorcy poczuli namiastkę dylematów, jakie stały przed kobietami pod koniec II wojny światowej. Podejmowane wybory decydowały o przeżyciu –swoimi dzieci, o rozłące, uniknięciu koszmaru gwałtów i prześladowań, wyborze lepszego życia dla siebie i porzucanego potomstwa. Tak, jak w antycznej tragedii, każde rozwiązanie było złe, a o dalszym życiu decydował zazwyczaj przypadek. Ludzki, wieloznaczny, a przede wszystkim kobiecy aspekt wojennej historii polsko-niemieckiego Słupska jest podstawowym tematem naszego przedsięwzięcia.

Autor: Olga Żukowicz
Reżyseria: Julia Mark
Scenografia: Katarzyna Sobolewska
Muzyka: Tom Leonhardt

Obsada: Monika Bubniak (gościnnie), Igor Chmielnik, Claudia Kucharski (gościnnie), Wojciech Marcinkowski

Premiera przewidziana jest na 13 listopada 2020 r.