spektatkle

Stan wyjątkowy

Reżyseria: Ludomir Franczak

“Stan wyjątkowy”, to projekt, który próbuje opisać zamieszki, jakie wybuchły w mieście, w styczniu 1998 roku, po śmierci Przemka Czai – dwunastoletniego kibica Czarnych Słupsk, zabitego policyjną pałką. Przez trzy dni, aż do pogrzebu, centrum miasta zamieniło się w obszar ogarnięty chaosem – pole bitwy kibiców, do których zaczęli dołączać mieszkańcy, i Policji. Po dwudziestu latach od tych wydarzeń Słupsk jest już zupełnie innym miastem, a nasza rzeczywistość nie przypomina trudnego okresu końca lat 90., jednak chęć rozwiązywania problemów za pomocą przemocy – czy to fizycznej, czy słownej nadal tkwi w nas głęboko.

Jak tamte wydarzenia wpłynęły na miasto i jego wizerunek na świecie? Jak wpłynęły na życie uczestników? Jak na całość patrzą ludzie, którzy brali w nich udział, z perspektywy minionych 20 lat?

Powstający spektakl jest rodzajem dokumentu, który pokazuje pewien fenomen miejski, przywołuje pamięć, jednocześnie zadając pytanie o nieuniknioność zdarzeń. Czy, jak w greckiej tragedii, wisi nad nami fatum, któremu nie sposób się przeciwstawić? Czy wybuch w jednym miejscu pozwala zapobiec czemuś po stokroć gorszemu w innym? Jak kumuluje się energia miasta i gdzie znajduje ujście dla swojego nadmiaru?

Bilety: 35 zł normalny, 30 zł ulgowy

Najbliższe spektakle:
15.12.2018, godz. 19.00
16.12.2018, godz. 19.00