Kultura przy kawie
Realizacja
Opis Spektaklu

„Kultura przy kawie”
to cykl spotkań w kawiarni Nowego Teatru.

Naszymi gośćmi będą artyści związani
ze Słupskiem i teatrem.

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

24/10, godz. 16:00


Zapraszamy na pierwsze spotkanie z cyklu „Kultura przy kawie”. Naszym gościem będzie Jan Ryszard Kurylczyk – inżynier, polityk, a przede wszystkim autor ośmiu powieści historycznych.

Jego pierwszy trójksiąg („Jeruzalem, Jeruzalem”, „Sekretne archiwum Kambudżiji” i „ Od Maratonu do Arderikki”) został wydany na przełomie lat 80/90tych minionego wieku. Dotyczył odległej w czasie Starożytności i walk grecko – perskich. Kolejny trójksiąg („ Niezłomny z Nazaretu”, „ Ostatni apostoł”, „ Papież”) wydany po roku dwutysięcznym, był autorskim spojrzeniem na początki chrześcijaństwa. Ostatnie publikacje („Słowiański przedświt” i „ Kroniki podkanclerza koronnego”) są próbą odtworzenia historycznej drogi plemion słowiańskich do Europy. Z Janem Ryszardem Kurylczykiem porozmawiamy o przekuwaniu historii w literaturę, przemianach ustrojowych lat 90tych i… budowie elektrowni atomowej w Żarnowcu.

 

21/11, godz. 16:00


Zapraszamy na spotkanie autorskie z Anną Czerny – Marecką autorką książki biograficznej o Jerzym Karnickim – wieloletnim aktorze naszego teatru.

Od 50 lat Jerzy Karnicki jest fundamentem słupskiego zespołu, tworzy postaci obdarzone inteligencją, poczuciem humoru, sprytem. Ma wybitną łatwość pracy w repertuarze klasycznym, komediowym, świetnie się czuje w grotesce czy dramacie współczesnym. Niedawno odchodził na emeryturę, żeby kilka chwil później wrócić na scenę. Bo bez teatru trudno żyć, a i teatr trudno sobie wyobrazić bez Jerzego Karnickiego. Pół wieku na scenie to kawał czasu… Setki fikcyjnych bytów obdarzonych życiem, stworzonych światów, tysiące widzów, miliony wzruszeń, niezmierzone burze oklasków, festiwal ludzkich emocji zebrany z całego życia. Pół wieku spędzone na scenie, pół wieku stawiania pytań i tragicznego szukania na nie odpowiedzi, słowa i westchnienia sączące istnienie w papierowe kontury dramaturgicznego człowieka.