spektatkle

Klątwa (Festiwal Scena Wolności)

(Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie)
23 września, godz. 19:00
Duża Scena

W momencie, w którym związek Kościoła i państwa wydaje się nierozerwalny, a władza organów kościelnych próbuje wpłynąć na funkcjonowanie świeckich instytucji oraz na decyzje jednostek, twórcy spektaklu sprawdzają, czy opór wobec tych mechanizmów jest jeszcze możliwy. Na ile katolicka moralność przenika podejmowane przez nas decyzje? Jak wpływa na światopogląd osób, które deklarują niezależność od Kościoła, a jakie konsekwencje posiada dla tych, którzy uważają się za katolików? A przede wszystkim: na ile sztuka współczesna jest zdeterminowana przez religijną cenzurę, autocenzurę i unikanie zarzutu o „obrazę uczuć religijnych”?
Spektakl „Klątwa” wykorzystuje motywy z dramatu Wyspiańskiego do stworzenia wielowątkowego krajobrazu współczesnej religijności i areligijności. W ramach teatru, rządzącego się własną hierarchią oraz często wykorzystującego mechanizm podporządkowania i upokorzenia, twórcy zastanawiają się, czy wyzbycie się lęku przed władzą, a nawet samej władzy, znajduje się w zakresie ich możliwości.

Spektakl przeznaczony tylko dla widzów dorosłych. Zawiera sceny odnoszące się do zachowań seksualnych i przemocy, a także tematyki religijnej, które pomimo ich satyrycznego charakteru mogą być uznane za kontrowersyjne. Wszelkie sceny przedstawione w spektaklu są odzwierciedleniem wyłącznie wizji artystycznej. W spektaklu wykorzystywane są również głośna muzyka i efekt stroboskopowy.

Na motywach dramatu Stanisława Wyspiańskiego
Reżyseria: Oliver Frljić
Dramaturgia: Agnieszka Jakimiak, Joanna Wichowska, Goran Injac
Reżyseria światła: Jacqueline Sobiszewski
Kostiumy: Sandra Dekanić
Współpraca scenograficzna: Małgorzata Dzik
Asystenci reżysera: Mateusz Atman, Jakub Skrzywanek
Obsada: Karolina Adamczyk, Klara Bielawka, Maria Robaszkiewicz, Barbara Wysocka, Julia Wyszyńska, Jacek Beler, Arkadiusz Brykalski, Michał Czachor
Inspicjent: Kuba Olszak

Czas trwania: 1 godz. 20 min.
Bilety: normalny 50 zł, ulgowy 45 zł, grupowy 40 zł