spektatkle

Katechizm białego człowieka – Teatr Korez w Katowicach (Festiwal Scena Wolności II)

Tekst: Jarosław Murawski
Reżyseria: Mirosław Neinert
Muzyka: Zespół Pieśni i Tańca Katowice
Obsada: Hubert Bronicki

„A teraz wyobraźcie sobie, że wszyscy ludzie są katolikami. Nie ma wojen religijnych. Nie ma wojny polsko-polskiej. Jesteśmy jedną, wielką, wspaniałą rodziną!”

Bohater spektaklu – Piotr Gawron – charyzmatyczny organizator pielgrzymek gwarantuje Widzom zaskakującą, pełną śmiechu i grozy, teatralną podróż. Bowiem spektakl ten to wędrówka. Jak napisał Witold Kociński: „Katechizm…” to „wędrówka po naszych fobiach, lękach i ksenofobiach, na którą zabiera nas Hubert Bronicki, to pielgrzymka – jak mówi Mirosław Neinert – po Polsce, która jest obok nas, chociaż często jej nie dostrzegamy. Jest obok – groźna, przestraszona i śmieszna. Pielgrzymka to i straszna i bardzo zabawna. Załóżcie wygodne obuwie, zabierzcie pelerynę, prowiant i w drogę. Warto.”

Prapremiera spektaklu w wykonaniu Huberta Bronickiego i reżyserii Mirosława Neinerta, na podstawie tekstu Jarosława Murawskiego obyła się 12 kwietnia 2013 roku na scenie Teatru KOREZ. Przez kolejne lata spektakl cieszył się zainteresowaniem widzów w całej Polsce, wzbudzając dreszcz emocji, salwy śmiechu, burze owacji, święte oburzenie. W znamienną – szóstą – rocznicę tytułu, Teatr RAWA i Teatr KOREZ zapraszają na repremierę „Katechizmu…” pod hasłem: Co stało się z Białym Człowiekiem po dobrej zmianie?

Bilety: normalny 25 zł, ulgowy 20 zł