spektatkle

Aleja Narodowa – Teatr Polski w Podziemiu/Wrocław (Festiwal Scena Wolności II)

Jaroslav Rudiš – Aleja Narodowa
Reżyseria i adaptacja, przekład z języka czeskiego: Katarzyna Dudzic-Grabińska
Scenografia i kostiumy: Magdalena Stępień
Występuje: Dariusz Maj
Prapremiera polska: 9 czerwca 2018

Aleja Narodowa to poruszający monodram w wykonaniu Dariusza Maja, który na podstawie powieści Jaroslava Rudiša zaadptowała i wyreżyserowała Katarzyna Dudzic-Grabińska.

Poznaj Vandama – czeskiego „bohatera walki o niepodległość”, który dał sygnał do rozpoczęcia aksamitnej rewolucji w Czechosłowacji w listopadzie 1989 r. Tylko nie wiadomo, po której stronie: protestujących czy milicji. Vandam uważa się za „ostatniego Rzymianina”. Hitlerowskie saluty tłumaczy, jak wielu innych narodowców w Czechach i w Polsce, tradycją rzymską. Jednocześnie jak Václav Havel pragnie, aby prawda i miłość zwyciężyły nad kłamstwem i nienawiścią. W finale boleśnie zderza się… z regułami wolnego rynku. Narodowiec, rasista, szowinista, bojownik antysystemowy, menel, pijak, ćpun, bohater? Trzeba przeżyć, żeby się uodpornić.

„Adolf Hitler uratował mi życie. Wiem, co chcesz powiedzieć, ale nie mów nic” – Jaroslav Rudiš

Producentem spektaklu jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląs    kiego wraz z Fundacją Teatr Polski – Tp dla sztuki Teatr Polski w Podziemiu. Spektakl jest współfinansowany ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego.

Grupa wiekowa: 16+
Czas trwania: 60 min
Bilety: normalny 25 zł, ulgowy 20 zł