aktualności

Tydzień Teatru Publicznego SZALONA LOKOMOTYWA

Co roku, mniej więcej o tej porze, mówiliśmy, że w teatrze „grosze grają rolę”. To hasło obchodzonego od 2015 Dnia Teatru Publicznego i akcji „Bilet do teatru za grosze”. W tym roku święto to wygląda zupełnie inaczej – nie ma ogromnych kolejek do kas i widzów czekających w foyer. Tym razem akcja przeniesiona jest w całości do Internetu.

23 maja o godz. 20:00 udostępnimy na 24 godziny spektakl, od którego, 16 lat temu, rozpoczęła się historia Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku – „Szaloną lokomotywę” w reż. Jana Peszka i Michała Zadary.

SZALONA LOKOMORYWA
To sztuka o ludziach z gruntu niezadowolonych, szukających wrażeń wyjątkowych, starających się uwolnić z ograniczeń codziennego życia. Witkacy opisał stan ludzi jemu współczesnych, ale okazuje się, że jego diagnoza nadal jest aktualna: współczesny człowiek szuka siebie nie w normalności, spokoju i skupieniu, lecz w ekstremalnych doznaniach sportowych, narkotycznych, erotycznych, a nawet przestępczych czy religijnych. Szalona lokomotywa jest niczym kultura, która tak się rozpędziła, że jej nikt już nie opanuje, i o której nikt nie wie, gdzie dojedzie. Pewne jest tylko to, że zwyczajność, zastój, refleksja i opanowanie nikogo już nie nasyci.

Autor: Stanisław Ignacy Witkiewicz
Przekład z języka francuskiego: Konstanty Puzyna
Reżyseria: Jan Peszek, Michał Zadara
Scenografia: Katarzyna Paciorek
Opracowanie muzyczne: Jan Peszek
Projekcja wideo: Thomas Harzem
Inspicjent: Anna Dec
OBSADA: Agnieszka Grzybowska, Ewa Andruszkiewicz, Albert Osik, Marcel Wiercichowski, Agnieszka Ćwik, Zbigniew Kułagowski, Maria Mielnikow, Hanna Piotrowska, Ireneusz Kaskiewicz, Mirosław Krawczyk, Krzysztof Kluzik, Wiesław Dawidczyk, Łukasz Bielski, Tadeusz Wasiak, Jan Stryjniak, Saniwoj Król, Marta Turkowska, Bogusław Semotiuk, Marta Kumik, Bożena Borek

#czekamy #tydzienteatrupublicznego


09:50, 19 maja 2020