aktualności

Sukcesów coraz więcej!

Niedawno Nowy Teatr zawitał do Zabrza na XIX Festiwal Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona”. Podróż była długa, ale wrażenia, jakie zostały na nas wywarte na miejscu, były naprawdę niezapomniane. Pełna widownia – widzów było aż nadto, ponieważ zabrakło dla nich miejsc, gromkie oklaski i… Nagroda! Tak, moi drodzy!

Na Festiwalu w Zabrzu, za najlepszą ilustrację muzyczną do spektaklu „M-2” w reż. Darii Kopiec została wyróżniona wspaniała Dominika Korzeniecka. Niedawna premiera Nowego Teatru („M-2” pierwszy raz na słupskiej scenie pojawiło się 14 września 2019) odniosła pierwszy sukces, a możliwe, że czekają ją kolejne, ponieważ spektakl został nominowany do 26. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Życzymy „M-2” i jego twórcom więcej sukcesów i serdecznie gratulujemy!

 

M-2
Reżyseria: Daria Kopiec
Autor: Natalia Fiedorczuk
Opracowanie muzyczne: Dominika Korzeniecka
Scenografia: Aleksandra Starzyńska
Choreografia: Jacek Owczarek
Obsada: Monika Janik, Dominika Korzeniecka, Wojciech Marcinkowski.

W peerelowskiej nowomowie lokale mieszkalne oznaczano literą “M” z cyfrą, która oznaczała planowaną liczbę osób, mających rzeczoną przestrzeń zasiedlić. M-2 mogło być zatem mieszkaniem jednopokojowym ze ślepą kuchenką w korytarzu, kawalerką z osobną kuchnią, albo nawet dwupokojowym apartamentem, tyle że w metrażu zatrważająco niskim i ciasnym.

Koniec drugiej dekady dwudziestego pierwszego wieku. Dwoje młodych ludzi postanawia zamieszkać razem. W niedużym, klaustrofobicznym M-2 niemal natychmiast zaczyna dochodzić do intensywnych konfrontacji. Po przeprowadzce zwykle pospiesznie rozpakowuje się kartony, torby i tobołki – by nową przestrzeń jak najprędzej oswoić, pozyskać i poddać kontroli. Bohaterowie zapełniają ściany, półki.i szuflady, równocześnie odpakowując zakopane na dnie świeżo zasklepione rany, niewypowiedziane oczekiwania, lęki i frustracje – wszystko to w ogromnym, pochłaniającym pragnieniu bycia blisko drugiego.

Kameralny dramat w reżyserii Darii Kopiec to staranna, precyzyjna dekonstrukcja instytucji rodziny,  partnerstwa i rodzicielstwa. Czy możliwe jest sformułowanie nowego, autorskiego sposobu na bliskość i bezpieczeństwo? Czy droga do nich prowadzić musi zawsze przez drobnomieszczaństwo, hipokryzję, fasadę pozorów i udawania – nawet przed tymi, których chcielibyśmy obdarzać najszczerszą z miłości?

Premiera 14 września 2019 r. Mała Scena – Nowy Teatr w Słupsku


12:56, 29 października 2019