aktualności

Doktor Dolittle i przyjaciele – (recenzja)

Dnia 9 lipca 2015 r. w Nowym Teatrze im. Witkacego, odbył się pokaz spektaklu pt. „Doktor Dolitte i przyjaciele”, którego autorem jest Bogumiła Szachnowska, reżyserem Konrad Szahnowski, a scenografem Pavel Hubićka. Spektakl jest światowym bestsellerem literatury dziecięcej, po który sięgnęli m.in. reżyserzy filmowi, twórcy bajek animowanych oraz audycji radiowych. Hugh Lofting autor powieści, urodził się w Anglii w 1866 r. był znanym pisarzem dla dzieci. Sławę przyniosła mu kilkunastotomowa seria powieści o Doktorze Dolittle i zwierzętach. Pomysł na te powieści narodził się, gdy Lofting jako żołnierz przebywał na froncie wojennym i zastanawiał się, o czym może pisać dzieciom. Pisarz zmarł w 1947 r. w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych. Pierwsze z cyklu powieści o lekarzu Dolittle pojawiły się w Wielkiej Brytanii w 1920 r.
Inscenizacja, pokazuje nam lekarza mieszkającego w maleńkim angielskim miasteczku, który posiada wielkie serce dla ludzi, a zarazem kocha nad życie zwierzęta, naucza ich nawet mówić (możemy powiedzieć, że dba o nie jak o własne dzieci). W jego domu nigdy nie brakuje przyjaciół, kaczka Dab-Dab która jest gospodynią u doktora (rozsądnie gospodaruje domowym budżetem), prosie Geb- Geb które cały czas myśli o jedzeniu, oraz sowa Tu-Tu która jest bardzo mądra (świetnie dodaje). Do ich życia trafia pilna wiadomość z Afryki, która informuje o zarazie małp. Przyjaciele wyruszają z pomocą i właśnie w tym momencie, zaczyna się wielka przygoda!
Spektakl pokazuje nam przyjaźń między zwierzętami a ludźmi, uwrażliwia na otaczający nas świat. Przepiękne stroje, świetna gra aktorska oraz do tego dowcipne piosenki z muzyką Jerzego Stachurskiego, dają nam powody, aby zobaczyć to przedstawienie! Polecam ten spektakl każdemu, niezależnie od wieku, a szczególnie dzieciom, na pewno będą zachwycone.

W spektaklu trwającym 1 godz. 50 min. (wraz z przerwą) występują aktorzy: Bożena Borek, Igor Chmielnik, Aleksandra Derda, Paulina Fonferek, Adam Jędrosz, Paulina Łaga, Jerzy Karnicki, Krzysztof Kluzik, Małgorzata Mijewska, Hanna Piotrowska, Emilia Siemaszko.

Magdalena Drobot/ Niepubliczne Gimnazjum w Słupsku/ Klub Recenzenta


08:31, 15 czerwca 2018