aktualności

SEKS DLA WSZYSTKICH. Nie tylko dla opornych

Relacje damsko – męskie przechodzą różne etapy. Od fascynacji i zauroczenia po miłosne uniesienia i doznania. Co jednak zrobić, gdy ekscytacja się skończy? O tym, że pożądanie może trwać nawet w małżeństwie z 25 – letnim stażem przekonuje nas najnowszy spektakl Teatru Nowego „Seks dla opornych”. A o tym, że tak naprawdę może być mówi seksuolog prof. Zbigniew Izdebski.
W sobotę odbyła się premiera spektaklu „Seks dla opornych”. Jest to przedstawienie o małżeństwie, które przechodzi kryzys. Rutyna, która ich dopadła nie tylko odsunęła ich od siebie, ale spowodowała zamarznięcie dawnych ognistych uczuć, a co za tym idzie brak kontaktów cielesnych. Czy seks w małżeństwie z tak długim stażem jest jeszcze możliwy?
To jest dopiero 25 lat stażu małżeńskiego. Naturalnie, że niektórzy mogą mówić, to jest aż 25 lat. Ostatnio podczas wykładów mówię studentom, że będąc w jednym związku mogą przeżyć z partnerem 50, 60 a nawet 70 lat. Jednak widząc ich reakcje to mam wrażenie, że oni patrzą na mnie ze zdziwieniem. Nie wierzą, że można żyć z jedną osobą tyle lat. Bycie w związku nie jest sytuacją łatwą. Miłość w naszym życiu ulega pewnym przemianom, zmienia się intensywność namiętności i intensywność pożądania. Trudno oczekiwać, żeby namiętność i pożądanie było takie samo na początku trwania związku i po 25 latach. Bardzo ważne jest to, żeby ludzie po prostu byli świadomi, że my się po prostu starzejemy, że się zmieniany i zmienia się intensywność naszych uczuć. Ale jest możliwe, żeby ludzie z tak długim stażem byli z seksu zadowoleni. Na bycie zadowolonym w życiu seksualnym wpływa wiele czynników m.in. na ile razem jesteśmy dla siebie atrakcyjni, ile przetrwała nasza miłość w związku, na ile potrafimy się dobrze porozumiewać i dogadywać, ale także na ile w związku się lubimy. Obserwuję moich pacjentów, którzy mówią, że oni się wzajemnie kochają, ale jak patrzę na ich kryzysy, to nie raz pytam, czy oni się lubią. I okazuje się, że niekoniecznie.
To można kochać kogoś i go nie lubić?
To jest bardzo trudna sytuacja. Ludzie się kochają, ale po prostu niektórzy, co może dziwić, nie lubią z sobą przebywać. Największym problemem Polaków w związkach i w relacjach seksualnych jest trudność w komunikowaniu się i mówieniu o swoich potrzebach i oczekiwaniach seksualnych. Polakom trudno się o tych sprawach rozmawia, dlatego cieszę się, że ta sztuka u Państwa w Słupsku jest wystawiana. „Seks dla opornych” może być nie tylko inspiracją walentynkową, ale też podpowiedzią, żeby się zastanowić nad swoim pożyciem, nad swoimi relacjami i nad tym, co można wzajemnie w tych relacjach poprawić. Jeżeli popatrzymy na moje ostatnie badania z 2017 roku, to z nich wynika, że 52% Polaków jest ogólnie zadowolonych ze swojego życia seksualnego, a 33% twierdzi, że ani są zadowoleni, ani nie są zadowoleni ze swojego życia seksualnego. Natomiast, jeśli popatrzymy na ludzi najbardziej zadowolonych z życia seksualnego to są to ludzie w przedziale wiekowym między 30, a 49 rokiem życia. Natomiast na tym tle najbardziej smutno wypadają osoby po 50 roku życia. Kiedy pytam o to jaką rolę w Pana/Pani życiu odgrywa seks, to 21% mężczyzn odpowiada, że seks odgrywa mało istotną rolę i aż 49% kobiet po 50 roku życia odpowiada, że seks nie odgrywa żadnej istotnej roli w ich życiu. To pokazuje, że szczególnie Polki w moim odczuciu zbyt szybko przechodzą na „seksualną emeryturę”.
Dużą rolę według Pana odgrywa Internet – nie tylko jest podstawowym źródłem wiedzy o seksie, ale także kopalnią pomysłów na urozmaicenie życia seksualnego. Czy Internet może być dobrym poradnikiem?
Wiedziałem, że Internet w naszym życiu odgrywa bardzo ważną rolę, ale nie zdawałem sobie sprawy z tego, że aż tak mocno będzie wchodził w nasze życie seksualne. Internet naturalnie nie jest rozwiązaniem na nasze problemy, ale trochę może urozmaicać nasze życie seksualne. Możemy wchodzić na strony o charakterze erotycznym, na grupy społecznościowe. Trzeba jednak mieć do tego pewien dystans. Najważniejsze jest to, żeby ludzie byli świadomi swojej wiedzy na temat seksualności. Naturalną sprawą jest, że z wiekiem może przemijać troszeczkę nasza atrakcyjność seksualna. Niektóre kobiety mogą czuć się skrępowane swoim ciałem, zmianami związanymi z wiekiem, ale przecież trzeba zdać sobie sprawę z tego, że u mężczyzn te zmiany także następują. Pary powinny rozmawiać z sobą o swoich lękach i niepokojach. W nasze życie nie raz niepotrzebnie wdziera się jakiś niepokój i często zupełnie nieuzasadnienie mówimy: „A, może ona już mnie nie kocha/może on mnie nie kocha, a może ja już nie jestem wystarczająco atrakcyjna/y”. Często okazuje się, że jest to całkowita nieprawda . Należy mówić o swojej miłości, nawet jeśli ta miłość ma inną intensywność. Po prostu trzeba się z tym liczyć, bo takie jest życie.
To dokładnie tak jak w przypadku naszych bohaterów. Natłok codziennych obowiązków sprawił, że przestali ze sobą rozmawiać. Z jednej strony chcą poczuć jeszcze raz ekscytację, podniecenie i zafascynowanie, z drugiej są dumni ze swojego długoletniego stażu małżeńskiego.
Należy docenić to co się ma. 10% Polaków żyje w związkach równoległych tzn., że niektórzy poza mężem/żoną mają jeszcze kogoś trzeciego. Nawet jeżeli dojdzie do sytuacji kryzysowej, czy nawet zdrady w związku to ludzie powinni to potraktować jako pewną formę wyzwania. Gdyż zdrady bywają z różnych powodów m.in. żeby upewnić się o swojej atrakcyjności. Nie należy od razu się rozstawać, ale zbudować plan naprawczy i zobaczyć, co uda się w związku zmienić. Związki często porównuję do małego biznesu, o który trzeba dbać, trzeba walczyć. Jak powstają kryzysy to trzeba umieć je przełamywać, tak samo jak w biznesie wychodzi się z kryzysu ekonomicznego. Jednakże bywają relacje toksyczne, związki, które trzeba zakończyć. Sztuką jest wchodzenie w związek, ale także sztuką jest wychodzenie ze związku.
Natomiast niewątpliwie przedstawienie „Seks dla opornych” jest dobrą inspiracją do tego, aby zastanowić się nad własnym życiem i docenić to, co się ma. A jeśli chce się coś uatrakcyjnić, polepszyć, to należy zacząć od znalezienia nowych form komunikowania się i poświęcenia więcej czasu na bliskość, dotyk i zwyczajne przytulenie.


12:27, 21 marca 2018